Creme brulee malzemeleri:
6 tane yumurta sarısı
100 gram Toz şeker
600 ml Krema
2 Adet Jelyap Yaprak Jelatin
1 paket vanilya (Tercihen vanilya çubuğu)

Karameli için:
4 yemek kaşığı esmer şeker

Creme brule yapılışı:
Beyaz ve sarı kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırdığınız yumurta sarılarını cam bir kaseye aktarın. Toz şeker ve vanilya ilavesi ile karıştırın. Süt ve kremayı küçük bir sos tenceresine aktarın, kaynama derecesine gelene kadar kısık ateşte kaynatın. Kaynamaya yakın ocaktan aldığınız krema ve süt karışımını oda sıcaklığında biraz beklettikten sonra yumurta sarılı karışıma azar azar ekleyin ve hızlıca karıştırın. Son olarak soğuk suda ıslatarak beklettiğiniz jelyap yaprak jelatini sıcak karışıma katın ve 1-2 dakika kadar karıştırmaya devam edin. Hazır olan creme brulee karışımını, ısıya dayanıklı fırın kaplarına eşit olarak paylaştırın. Tabanını en az bir parmak kalınlığında su ile kapladığınız fırın tepsisine porsiyonluk tatlı kaplarını dizin.

Yumurta ağırlıklı ve sulu kıvamlı bir tatlı olduğu için önceden ısıtılmış 150 derece fırında, sütlü tatlı kıvamı alana kadar yaklaşık 40 dakika pişirin. Hafif bir şekilde salladığınızda kenar kısımlarından ayrılmıyorsa tatlınız bu süre zarfında olmuş demektir. Fırından çıkardığınız tatlıları ılındıktan sonra buzdolabına kaldırın. Servis edeceğiniz zaman soğuk tatlıların üzerine esmer şekeri paylaştırın. Bir pürmüz yardımıyla tatlının üzerindeki şekeri yakıp, karamel görüntüsü kazandırdıktan sonra bekletmeden servis edin. Arzuya göre taze meyveler ve nane yaprakları eşliğinde sevdiklerinizle paylaşın. Soğuttuğunuz tatlıların üzerindeki esmer şekeri servisinden hemen önce yakın, aksi takdirde tatlı sulanacaktır.

Afiyet Olsun..

Yaprak jelatin nasıl kullanılır. Günlük malzemeler ile Profesyonel tarifler nasıl yapılır, helal, güvenilir ve sağlıklı beslenme için sayfamızı takib edin ve abone olun.