Diğer adıyla Bavyera kreması veya crème bavaroise, kremsi ve havalandırılmış dokusuyla zarif bir Fransız çikolatalı tatlısıdır. Bu tarifle, derin ve koyu bir renge ve yoğun bir çikolata tadına sahip, lezzetli bir hafiflikte ve tatlı menüsünün kesin favorisi olan bir bavarois hazırlanabilir. Mükemmel bir sonuç için şeflerimiz, Jelyap Yaprak Jelatin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Malzemeler
• 2 adet yaprak jelatin
• 2 adet yumurta
• 50 g toz şeker (4 yemek kaşığı)
• 250 ml süt (1 su bardağından biraz fazla)
• 1 yemek kaşığı hazır kahve (nescafe ve benzerleri)
• 125 ml çiğ krema

Hazırlanışı

Adım 1
Jelatinleri gevşemesi için bir kap içerisinde soğuk suda bekletin. Hazır kahveyi çeyrek su bardağı sıcak su ile eriterek hazırlayın.

Adım 2
Yumurtaların aklarını ve sarılarını ayırın. Yumurta sarıları ile toz şekeri mikser veya bir çırpma teli ile çırparak krema kıvamına getirin.

Adım 3
Sütü bir tencereye boşaltarak orta ateşe yerleştirin. İçine sulandırdığınız kahveyi ekleyerek karıştırın. Bir taşım kaynatıp ateşten alın.

Adım 4
Krema kıvamına gelen şeker ve yumurta karışımını karıştırmaya devam ederek kahveli sütü bu karışıma yavaş yavaş ekleyin. Sonra karışımı tekrar sütü kaynattığınız tencereye boşaltın ve kısık ateşe yerleştirin. Tahta kaşıkla devamlı aynı yönde karıştırarak koyulaşmasını sağlayın. Kaynamaması için dikkat edin. Karışım kaşıktan ağır ağır akacak bir kıvama gelince ateşten alın.

Adım 5
Yumuşayan jelatinleri sudan alarak süzdürün. Tencereye ekleyerek ve karıştırarak karışımın sıcaklığında eritin. Jelatinler eriyip iyice karıştıktan sonra karışımı ince bir süzgeçten geçirerek başka bir kaba alın. Bir kenara koyarak üzeri kaymak tutmaması için ara ara karıştırarak soğutun.

Adım 6
Ayırdığınız yumurta aklarını mikser ile çırparak köpük kıvamına getirin. Ayrı bir kapta kremayı da aynı şekilde 3 dakika kadar çırpın. Soğuyan bavaruaz karışımına önce çırptığınız kremayı ekleyerek karıştırın. Sonra köpük kıvamındaki yumurta akını ekleyerek, köpük formunu bozmadan yavaşça karıştırın.

Adım 7
Karışımı dökeceğiniz kalıpları biraz yağlayın. Hazırladığınız Bavaruaz karışımını kalıplara paylaştırarak buzdolabında 2-3 saat dondurun. Donan bavaruazları ters çevirerek servis tabaklarına aktarın. Tercihinize göre kahve çekirdekleri ve soslar ile süsleyerek servis edebilirsiniz.